Nawigacja

 

 

Konkurs BRD

Odpowiedzialne zachowanie i zdrowy rozsądek to ważne cechy podczas poruszania się po drodze. Nasi uczniowie ponad to, posiadają jeszcze niezbędną wiedzę z zakresu przepisów ruchu drogowego. Drużyna w składzie: Katarzyna Parzych, Karolina Kubajek, Wojciech Krawczyk i Cyryl Podeszfiński zajęła I miejsce w Powiatowych rozgrywkach Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwo w Ruchu Drogowym, zakwalifikowując się w ten sposób do eliminacji rejonowych, w których reprezentowali nas: Wojciech Krawczyk, Katarzyna Parzych, Zofia Kubiak i Dawid Kosieradzki.

Album foto

  

 

Pamięć o powstaniu w getcie

Podczas drugiego dnia testów gimnazjalnych, dzięki uczniom klasy 2C, nasza młodzież nie zapomniała o 75 rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. Egzaminy gimnazjalne wszyscy pisali z wpiętymi żonkilami - symbolem tamtych dramatycznych wydarzeń. Na drzwiach sal pojawił się także popularny QR Kod - przepustka do krótkiego filmu przypominającym o tych bolesnych czasach.

https://www.youtube.com/watch?v=_H54LoZZfPk

 

Album foto

 

Historia z technologią w tle

Dzień nowych technologii w edukacji - Multimedialna wędrówka śladami Ireny Sendlerowej


Sejm RP ustanowił, że rok 2018 będzie Rokiem Ireny Sendlerowej. W związku z uchwałą Sejmu RP oraz faktem, że Sendlerowa jest patronką Szkoły Podstawowej nr 2, w naszej szkole w bieżącym roku odbywają się różnorodne imprezy poświęcone tej wybitnej postaci. W ramach „Dnia nowych technologii w edukacji” odbyliśmy multimedialną wędrówka śladami Ireny Sendlerowej.
Tego dnia w różnych miejscach w szkole rozmieszczonych zostało 10 kodów QR kierujących do stron internetowych poświęconych naszej patronce. Zadaniem grup reprezentujących starsze klasy, było odszukanie kodów, a następnie odczytanie ich za pomocą urządzeń przenośnych wyposażonych w bezpłatne oprogramowanie do odczytu kodów QR. Po otworzeniu zawartych w kodach QR adresów stron internetowych, uczniowie zapoznali się z informacjami o Irenie Sendlerowej.
Kolejnym etapem był turniej wiedzy o Sendlerowej. Uczniowie korzystając z wiedzy zdobytej dzięki prawidłowemu odczytaniu kodów QR, rozwiązali quiz on–line przygotowany w środowisku Kahoot.
Zwyciężyła klasa 2A i zdobyła nagrodę - kosz słodyczy.
Klasy czwarte stworzyły quizy on-line w środowisku LearnigApps mówiące o życiu i działalności naszej patronki. Były to zadania typu: oś czasu, krzyżówka, pasujące pary, odgadywanie haseł. Quizy zostały udostępnione w sieci. Zajęcia skończyły się wspólną zabawą w rozwiązywanie zagadek przygotowanych przez uczniów.

Album foto

 

POŻEGNANIE ZIMY, POWITANIE WIOSNY

W dniu 04.04.2018r. w Celestynowskim Centrum Edukacji Leśnej klasy sportowe pożegnały zimę, powitały wiosnę. 

SZKOLNE PALMY

W dniach 19-21 marca odbywały się na szkolnej świetlicy warsztaty plastyczne na których uczniowie wraz ze swoimi rodzicami,dziadkami,rodzeństwem robili palmy wielkanocne. Efekty były zadziwiające. Życzymy Wszystkim Wesołych Świąt.

 

PROGRAM MSIT "UMIEM PLYWAĆ" - PŁYWAK Z DWÓJKI

Szkoła Podstawowa nr 2 otrzymała dotację na realizacje programu powszechnej nauki pływania „Umiem pływać”, który jest adresowany do uczniów szkół podstawowych z klas I,II,III w całej Polsce. Zakłada systematyczny i powszechny udział dzieci w  zajęciach sportowych z zakresu nauki pływania.

 

ZIMOWA PIGUŁKA ZDROWIA

W roku szkolnym 2017/2018 przystapiliśmy do realizacji programu upowszechniania dyscyplin sportowych ukierunkowanych na sporty zimowe. Program popularycji sportów zimowych wśród młodziezy realizujemy przy współpracy z Unią Związków Sportowych Warszawy i Mazowsza na podstawie decyzji MSiT z dn. 21.12.2017r.

Z programu korzystają wszystkie nasze klasy sportowe. Dzięki pozyskanym środkom 60 uczniów naszej szkoły mogło korzystać z obiektów sportowych Zimowego Stadionu Narodowego, gdzie obok doskonalenia umiejętności jazdy na łyżwach i gry w hokeja nie zabrakło także czasu na aktywne zabawy na lodzie.

 

 

ZBIÓRKA ZABAWEK I ARTYKUŁÓW SZKOLNYCH

Album foto

W ramach współpracy z 69 Drużyną Harcerską i z inicjatywy ucznia kl. II a Mateusza Siwaka Szkolne Koło Wolontariatu zorganizowało zbiórkę darów rzeczowych dla podopiecznych Domu Dziecka w Piasecznie. Nasi uczniowie z wielkim zaangażowaniem włączyli się w przedświąteczna pomoc dla najmłodszych. Efekty naszej zbiórki możecie zobaczyć na zdjęciach. Zachęcamy do udziału w kolejnych zbiórkach!

 

JARMARK WIELKANOCNY

Album foto

Już po raz drugi Wolontariusze ze Szkolnego Koła Wolontariatu „W kręgu dobrych serc” wzięli udział w Jarmarku Wielkanocnym w Otwocku zorganizowanym przez Izbę Przedsiębiorców Powiatu Otwockiego. W sobotę, 24 marca 2018 na placu przy Teatrze Miejskim im. Stefana Jaracza na mieszkańców czekało około 40 wystawców z wielkanocnymi specjałami, kulinarnymi niespodziankami, wyrobami tradycyjnego i współczesnego rzemiosła. W świątecznym klimacie Wolontariusze z naszej szkoły zachęcali do wsparcia działalności i zajmowali się obsługą stoiska Fundacji Rodzin Adopcyjnych. Dochód ze sprzedaży ozdób świątecznych w kwocie 745,63 zł został w całości przekazany na potrzeby Interwencyjnego Ośrodka Preadopcyjnego w Otwocku. Praca Wolontariuszy została dostrzeżona przez dziennikarzy TVP Warszawa i reporterów z Kuriera Mazowieckiego. Zachęcamy do obejrzenia materiału od 5 min. 45.sek. wyemitowanego 24.03.2018 https://warszawa.tvp.pl/36523439/24032018

 

ZDROWE NIETRUDNE

Album foto

Jedzenie wszystkimi zmysłami. Jak jeść oczami? Realizując kolejny temat z programu  DRUŻYNA PRZYGÓD http://www.zdrowenietrudne.pl uczniowie klasy 1 as poszerzali swoje wiadomości na  temat zdrowego odżywiania się. Doskonalili umiejętności samodzielnego przygotowywania prostych potraw w taki sposób, aby ich wyglądem zachęcić do jedzenia. Poznali wartości odżywcze jajek i wykazali się kreatywnością…

 

ZAJĘCIA Z FIZYKI NA UNIWERSYTECIE WARSZAWSKIM

Album foto

Nasza szkoła systematycznie uczęszcza na zajęcia z fizyki na Uniwersytecie Warszawskim. W ubiegły piątek uczniowie zbadali doświadczalnie " Co siedzi w baterii?" Jak stwierdziła nasza uczennica Zosia fajnie jest otrzymać "prąd z ogórka".

 

PRZEDSTAWIENIE MATEMATYCZNE

Album foto

W tym roku 12 marca obchodziliśmy Dzień Matematyki, natomiast 14 marca to Światowy Dzień Liczby Pi. To doskonała okazja by dać uczniom trochę odmiany i pokazać inną stronę tej nauki. Matematyka może być przyjemna i dawać radość. Najstarsi uczniowie naszej szkoły z klas 3c i 3d przygotowali dla swoich młodszych kolegów przedstawienie „Sąd nad Matematyką”. Powołano wielu świadków i przedstawiono czyste dowody na to, że matematyka jest w życiu bardzo potrzebna i jest niekwestionowaną królową nauk. Tym akcentem zakończyliśmy projekt mPotęga. W ramach projektu odbyło się wiele konkursów matematycznych w naszej szkole. Najlepsi uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody ufundowane przez Fundację mBanku.

 

 

POWIATOWY KONKURS Z MATEMATYKI

W dniu 23 marca w Józefowie  Zuzanna Bąk uczennica klasy 3c zajęla 1 miejsce, a Wiktoria Gorzelańczyk z klasy 3c wywalczyła 3 miejsce.Tym razem na mecie DWÓJKI nie sa sportowcy ale silni matematycy, a właściwie matematyczki. Gratulujemy naszym uczennicom, nauczycielowi i rodzicom sukcesu ich dzieci.

  

KOLEJNY SUKCES MATEMATYCZNY SP2

     Nasz uczeń  Mateusz Ćmoch z klasy 2a w Powiatowym Konkursie Matematycznym dla gimnazjalistów "Przygoda z Matematyką", organizowanym przez L.O im. Juliusza Słowackiego w Otwocku zajął  wysokie 2 miejsce. Gartulujemy i życzymy dalszych sukcesów na polu królowej nauk.

"Gotowi na sukces w szkolnym życiu poprzez sport, taniec, sztukę i aktywność fizyczną"

to projekt, unijny do którego przystapiła nasza szkoła. Projekt  "ERASMUS +" skierowany jest do dzieci i młodzieży w wieku od 6 do 13 lat i przedmiotem jego jest wymiana uczniowska. Liderem programu jest Turcja i miasto Bursa, a partnerami są: Portugalia i miasto Lizbona, Austria i miasto Wiedeń, Łotwa z Rygą oraz Polska reprezentowana przez naszą Szkołę Podstawową nr 2 im Ireny Sendlerowej.

 

DZIEŃ OTWARTY

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy postanowili odwiedzić nas w minioną sobotę. Zapraszamy do Dwójki!

Nie byłeś?
Obejrzyj: www.youtube.com/watch?v=n-MLICh_0Iw

 

 

NOMINACJE DO KADRY NARODOWEJ

W dniu 16.03.2018r. w naszej szkole miało miejsce bardzo ważne wydarzenie. Otóż z rąk p. Kingi Brandt członka zarządu SKF Tchoukball.pl w obecności Wiceprezydent Miasta Otwocka p. Agnieszki Wilczek oraz przedstawicieli Rady Miasta Otwocka p. Jarosława Łakomskiego i p. Marcina Kraśniewskiego nasi uczniowie z klasy sportowej 4as oraz nasz nauczyciel wychowania fizycznego p. Paweł Łyżwa otrzymali powołania do Kadry Narodowej na Lipcowe Mistrzostwa Europy w Tchoukballu halowym w kategorii do lat 12 - stu, które odbędą się we Włoskim Varese 2018r. Nominacje poprzedziły występy taneczne i gimnastyczne przygotowane przez naszych nauczycieli wychowania fizycznego p. Monikę Majkowską i p. Huberta Bieniewicza. Gratulujemy i życzymy sukcesów.

Zapraszamy także do obejrzenia krótkiego filmu z tego wydarzenia:

https://www.youtube.com/watch?v=4vHpLd_5zTM

 

Dzień otwarty dla kandydatów na uczniów naszej szkoły - 17.03.2018r.(sobota)

Serdecznie zapraszamy na dzień otwarty w naszej szkole 

Organizacja dnia:

Spotkanie dla kandydatów 

10:00-11:30

 

Dlaczego warto przyjść do nas?

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Ireny Sendlerowej w Otwocku powstała w wyniku przekształcenia dotychczasowego gimnazjum.  Już drugi rok będziemy przyjmować uczniów do nowotworzonych oddziałów szkoły podstawowej w naszej placówce.

Warto powierzyć nam swoje dzieci, ponieważ:   

Jesteśmy szkołą otwartą, skierowaną na holistyczny rozwój ucznia                                                                              Stosujemy nowoczesne rozwiązania korzystne dla rozwoju uczniów i szkoły                                                              Uzyskujemy wysokie wyniki nauczania i zapewniamy solidną edukację                                                                    Współpracujemy ze szkołami w Polsce i zagranicą w ramach programu Erasmus Plus

Oferta szkoły:

klasy ogólnodostępne  i sportowe                                                                                                                                      drugi język obcy od klasy IV w klasach ogólnodostępnych                                                                                            dodatkowe zajęcia dla uczniów uzdolnionych                                                                                                                  pomoc specjalistyczna dla uczniów z trudnościami                                                                                                          innowacyjny sposób nauczania języka angielskiego                                                                                                        organizacja i udział uczniów w konkursach przedmiotowych, artystycznych                                                              opieka świetlicowa                                                                                                                                                            smaczne, zbilansowane posiłki w stołówce szkolnej                                                                                                        zajęcia dodatkowe: koła przedmiotowe i rozwijające aktywność twórczą oraz pasje:                                              zajęcia sportowe w ramach działania                                                                                                                                Szkolnego Klubu Sportowego „Jastrzębie –Śródborów”:

-  taniec nowoczesny

-  wyjazdy na basen dla najmłodszych „Umiem pływać”                                                                                    w ramach dotacji Ministerstwa Sportu i Turystyki

-  program „Zimowa pigułka zdrowia” realizowany wraz z Zimowym Stadionem Narodowym                    w ramach projektu MSiT.

 

POWOŁANIA DO KADRY NARODOWEJ TCHOUKBALLA

Ważne wydarzenie w „Dwójce” u Ireny Sendlerowej w Otwocku. 16 III 2018 o godz. 11:00 zostaną wręczone nominacje do Kadry Polski w kategorii M12 w Tchoukaballu. Przedstawiciele SKF Tchoukball.pl , którzy są jednocześnie członkami Światowej Federacji Tchoukballa  FITB , namaszczą aż 6 zawodników z klasy sportowej i UKS „Jastrzębie – Śródborów” na Mistrzostwa Europy w 2018r., które odbędą się we Włoskim Varese. Nasi uczniowie będą reprezentować Otwock, powiat Otwocki, Polskę na arenie europejskiej. W tą dynamiczną i widowiskową grę zespołową Uczniowie SP nr 2 grają już 1,5 roku.

Jeśli chcesz pokibicować lub zagrać, przyjdź do naszej szkoły 16 III o 11:00 lub 17
III o godz. 10:00, sam będziesz jednym z drużyny Tchoukballowej, który bazuje na szacunku, współpracy w grupie i zaufaniu do partnera.
Oprócz widowiskowej gry nominacje zostaną poprzedzone występami
tanecznymi uczniów SP nr 2 w Otwocku. Staramy się poprzez takie doświadczenia budować lepsze jutro. Warto być z nami !

 

"SĄD NAD MATEMATYKĄ"

W tym roku 12 marca obchodziliśmy Dzień Matematyki, natomiast 14 marca to Światowy Dzień Liczby Pi. To doskonała okazja by dać uczniom trochę odmiany i pokazać inną stronę tej nauki. Matematyka może być przyjemna i dawać radość. Najstarsi uczniowie naszej szkoły z klas 3c i 3d przygotowali dla swoich młodszych kolegów przedstawienie „Sąd nad Matematyką”. Powołano wielu świadków i przedstawiono czyste dowody na to, że matematyka jest w życiu bardzo potrzebna i jest niekwestionowaną królową nauk. Tym akcentem zakończyliśmy projekt mPotęga. W ramach projektu odbyło się wiele konkursów matematycznych w naszej szkole. Najlepsi uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody ufundowane przez Fundację mBanku.

 

"OTWOCK ZIMĄ"

Miłym akcentem zakończył się dla naszej szkoły Międzyszkolny Konkurs Plastyczny “Otwock zimą”, w którym pod opieką Pani Małgorzaty Rajczykowskiej w kategorii klasy 1-3 II miejsce zajęła Aniela Cywińska z kl.1, natomiast w kategorii klasy 4-6 wyróżnienie otrzymał Jan Gorski z kl. 4b.

 

DZIEŃ PISMA RĘCZNEGO

Uczniowie klasy 4b poznali tajniki pisania piórem i atramentem. Na warsztatach zorganizowanych z okazji Dnia Pisma Ręcznego i Pisania P-iórem była możliwość zapoznania się z historią pisma, alfabetu oraz narzędzi służących pisaniu: kałamarz, ostrzałka, ołówek, długopis. 
Warsztaty poprowadziła Pani Joanna Cywińska.

 

108 ROCZNICA URODZIN IRENY SENDLEROWEJ

W 108 rocznicę urodzin Ireny Sendlerowej uczennice naszej SP 2 przypomniały wszystkim kim była nasza Patronka. Sendlerowa dzieciństwo spędziła w Otwocku, tutaj ojciec nauczył ją, że "obojętna jest sprawa religii, narodu, przynależności do jakiejś rasy - ważny jest człowiek". Sendlerowa razem ze współpracownikami uratowała 2500 dzieci z getta, dała im szansę na nowe życie, domy i rodziny.

O Irenie Sendlerowej pamiętał również Prezydent RP Andrzej Duda.
http://www.prezydent.pl/…/art,895,prezydent-upamietnil-iren…

 

"TCHOUK-HIGH 5" WARSAW 2018

W minioną sobotę 10.02.2018r. w warszawskiej Hali Reduta nasza szkolna drużyna tchoukballowa pod opieką naszego nauczyciela wych. fizycznego p. Pawła Łyżwy wzięła udział w Międzynarodowym Turnieju Tchoukballa "Tchouk-High 5" Warsaw 2018, zajmując piąte miejsce.


 

 

OBÓZ NARCIARSKI

Ferie już dawno za nami, ale na wspomnienia nigdy za późno.
Grupa uczniów naszej szkoły pod opieką Pana Andrzeja Ostanka uczestniczyła w obozie zimowym...a jak było? Początki były dla niektórych trudne...

Album foto

 

BAL KARNAWAŁOWY

Na tegorocznym Balu Karnawałowym bawili się wszyscy, od najmłodszych przedszkolaków do naszych wspaniałych gimnazjalistów. Przebrani, uśmiechnięci, gotowi do zabawy.

 

WIELKA ORKIESTRA ŚWIĄTECZNEJ POMOCY

Na koncie WOŚP po tegorocznym 26 finale jest już 81,5 miliona złotych. Także w tym roku dołożyliśmy do tej kwoty naszą szkolną cegiełkę. Samorząd Szkolny zebrał na rzecz Orkiestry 600 złotych. Darczyńcom serdecznie dziękujemy.

 

ZEBRANIE DLA RODZICÓW ODZDIAŁÓW GIMNAZJALNYCH KOMUNIKAT RADY RODZICÓW

    

WYJAZD NA "BIAŁĄ SZKOŁĘ"

"0TWOCK ZIMĄ" KONKURS PLASTYCZNY_12.02.2018

 

ZAPISY NA WAKACYJNY DYŻUR DLA ODDZIAŁOW PRZEDSZKOLNYCH_2018

                        

Dyzur_wakacyjny_TERMINARZ_2018.docx

ZASADY_ORGANIZACJI_DYZUROW_WAKACYJNYCH_2018.doc

 

DZIEŃ BABCI I DZIADKA

Świętowaliśmy Dzień Babci i Dziadka. Dzieci śpiewały, słuchały wierszy i opowiadań. Robiły wspaniałe upominki dla swoich dziadków. Gościliśmy na świetlicy Babcie i Dziadków dzieci z naszej szkoły, a także Babcie pracujące w naszej szkole. Życzymy Naszym Kochanym Dziadkom wszystkiego najlepszego. STO LAT 

                      

 

ZDROWE - NIETRUDNE

DRUŻYNA PRZYGÓD – to klasa 1 as, która w poszukiwaniu kulinarnych przygód przystąpiła do realizowania programu „zdrowe- nietrudne” www.zdrowenietrudne.pl.  W celu kształtowania zdrowych nawyków żywieniowych uczniowie samodzielnie skomponowali dla siebie kanapki na drugie śniadanie, które wspólnie zjedli. Uczyli się jak nakryć stół oraz jak zachować się podczas wspólnych posiłków. Zastanawiali się nad tym, czy mimo różnych upodobań możemy jeść w domu wspólne posiłki i dlaczego są one takie ważne.

 

WIZYTA U ZEGARMISTRZA

Czas można mierzyć na wile sposobów. O tym mogła się przekonać klasa 1as, która odwiedziła Pana zegarmistrza. Dzieci mogły zobaczyć jak wygląda mechanizm zegara, jak się go nakręca, jakie narzędzia są potrzebne do naprawy. Okazało się, że poza budzikiem i zegarem z kukułką jest wiele innych zegarów. Są nawet takie co nie mają wskazówek i tarczy a kształtem przypominają rakietę, na kominek i do kieszonki i wiele, wiele innych…

 

JASEŁKA W JĘZYKU ANGIELSKIM

Świąteczny okres już za nami...
Podsumowaliśmy ten czas szkolnymi jasełkami w języku angielskim, które wykonała  klasa 2D pod opieką Pani Renaty Błach.

 

NARODOWE CZYTANIE

Każdego roku angażujemy się w akcję Narodowego czytania, w tym roku czytaliśmy "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego, za co dostaliśmy oficjalne podziękowania z kancelarii prezydenta.

ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE

Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia społeczność szkolna Szkoły Podstawowej nr 2 im. Ireny Sendlerowej w Otwocku, składa wszystkim uczniom, Rodzicom, mieszkańcom Otwocka i Powiatu Otwockiego najserdeczniejsze życzenia: wiele dobra, refleksji, samych radosnych chwil spędzonych w gronie rodzinnym oraz owocnych planów na Nowy Rok.

 

MATEMATYCZNA CHOINKA

W ramach projektu mPotęga nasi uczciwie mieli okazję poznać bryły Platona i Calatana. Ich doskonałe kształty były inspiracją do wykonania bombek matematycznych. W tym tygodniu kreatywne lekcje matematyki nie tylko kształtowały wyobraźnię przestrzenną naszych uczniów, ale były też okazją do zaprezentowania swoich zdolności artystycznych. Konstrukcje siatek brył i ich zdobienie wprowadziły nas w świąteczny nastrój.
Materiały do wykonania choinki matematycznej sfinansowała fundacja mBanku.

 

ŚWIĄTECZNE KARTKI EKO

Szkoła nie tylko sportowa, ale także kładąca nacisk na to, by nasze otoczenie było czyste...
W holu szkoły pojawiły się świąteczne EKOkartki.

 

 

JASEŁKA

Jasełka są nieodłącznym elementem naszej szkoły, tego przedsięwzięcia nie zabrakło także w bieżącym roku. Piękne przedstawienie o narodzeniu Jezusa, w którym udział wzięli nasi uczniowie oraz absolwenci, odbyło się na deskach Młodzieżowego Domu Kultury.

 

OPOWIEŚĆ WIGILIJNA

Uczniowie klasy 3D przygotowali mikołajkowe czytanie, śpiewanie oraz tańczenie do fragmentów "Opowieści wigilijnej" Karola Dickensa. Magiczne tło tworzyły chór reprezentantów klasy 4B oraz zespół‚ muzyczny. Część gimnazjalistów samodzielnie przygotowała piękną dekorację, która trafnie podkreśliła dickensowską scenerię.

Za część taneczną odpowiadała Pani Monika Majkowska, za część wokalną Siostra Gregoria i Pani Anna Kucharska, za część literacką-Pani Natalia Lewicka-Wilczek. Sprawami organizacyjnymi zajęła się Pani Eleni Filipiuk-Adamos.

 

ZDROWE ODŻYWIANIE

Pragniemy, aby nasza szkoła była: 
• miejscem, w którym uczniowie uczą się, jak zdrowiej i lepiej żyć,
• miejscem, w którym podejmują działania dla poprawy samopoczucia i zdrowia.
W czwartek 14 grudnia uczniowie w czasie przerw lekcyjnych z wielką ochotą pili mleko i czekoladę. Hasła, towarzyszące zdrowemu odżywianiu, to m.in.: „Mleko pijesz - zdrowiej żyjesz”, „Mleko pijesz - świat podbijesz”, „Mleko pijesz - dłużej żyjesz”, “Mleko pijemy - szybko rośniemy” itp. 
Uczennice pod opieką Pani Wiesławy Niewińskiej miały ręce pełne roboty. Chętnych po kubeczek mleka lub czekolady nie brakowało. Akcja cieszyła się wielką popularnością zarówno wśród tych małych, jak i tych dużych.

 

DZIELIMY SIĘ Z INNYMI

„Więcej szczęścia jest w dawaniu, aniżeli w braniu”. Postanowiliśmy sprawdzić tę prawdę w praktyce poprzez zorganizowanie w szkole akcji pt: „Dzielę się z innymi”. Uczniowie szkolnego koła TPD pod kierunkiem Pani Wiesławy Niewińskiej postanowili przygotować paczki świąteczne dla rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej. Wiele radości doświadczyliśmy przygotowując świąteczne paczki żywnościowe. Zbliżające się święta i poprzedzający je dzień Św. Mikołaja to z jednej strony czas budzenia w nas, abyśmy i my „coś” przygotowali innym, abyśmy rozdawali radość dzieląc się drobnymi upominkami. Warto zapytać siebie, czy dawanie daje mi radość, co przyjmowanie? A może nawet większą? Życzymy w tym świątecznym czasie wiele radości z obdarowywania i otrzymywania. Jedno i drugie jest darem i zawsze chodzi w parze. Nie istnieje osobno.

 

MIKOŁAJKOWE PREZENTY

Naszą szkołę odwiedził Święty Mikołaj, przynosząc Uczniowskiemu Klubowi Sportowemu obuwie sportowe topowej marki: korki i halówki. Kolejną niespodzianką były zaproszenia dla naszych uczniów na najpiękniejsze lodowisko w Warszawie przy Ośrodku Sportu i Rekreacji m.st. Warszawy w Dzielnicy Wawer.
Dzieci nie kryły zadowolenia, a sponsorzy wzruszenia. Podziękowaniom i radości nie było końca …

Szczere dziecięce podziękowania dla Dyrektora Ośrodka Sportu i Rekreacji m.st. Warszawy w Dzielnicy Wawer Pana Sylwestra Rudzińskiego za to, że dostrzegł i docenił naszych młodych sportowców.
Serdeczne podziękowania dla:
FUNDACJ PIŁKARZE DZIECIOM, FUNDACJI GAIN oraz FUNDACJI ESPA.

 

OTWARTE MŁODZIEŻOWE MISTRZOSTWA MAZOWSZA W TCHOUKBALLU 

         W minioną sobotę 09.12.2017r. Szkoła Podstawowa nr 2 w Otwocku,  UKS Jastrzębie – Śródborów Otwock oraz SKF Tchoukball.pl zorganizowały Otwarte Młodzieżowe Mistrzostwa Mazowsza w Tchoukballu halowym „Otwock 2017”.

         Zawody odbyły się w Zespole Szkół Ekonomiczno Gastronomicznych  w Otwocku. W rozgrywkach wystąpiło ponad siedemdziesięciu zawodników. Oprócz zespołów z Warszawy i okolic przyjechali zaproszeni goście  z oddalonych i zaprzyjaźnionych zespołów: z Różanki i Rybnika. Warto zaznaczyć że zawody miały status rangi wojewódzkiej.

         W kategorii „Do lat dwunastu” powiat otwocki reprezentowały dwa zespoły uczniów klasy czwartej - sportowej ze Szkoły Podstawowej nr 2  w  Otwocku , zajmując odpowiednio: drugie i trzecie miejsce .

         W kategorii „Open” - powiat otwocki reprezentowały dwa zespoły UKS Jastrzębii – Śródborów Otwock, które zajęły odpowiednio drugie i piąte  miejsce.

         Dla urozmaicenia spotkania drużyn i wprowadzenia przyjaznej atmosfery - rywalizację sportową poprzedziły występy grupy tanecznej z „Sendlerowej”, czyli z SP nr 2 w Otwocku. Ten Zespół taneczny prowadzony jest przez nauczycielkę wychowania fizycznego tejże szkoły - Panią Monikę Majkowską.

         Sędziami głównymi turnieju byli członkowie SKF Tchoukball.pl:

- p. Kinga Brandt,

- p. Marcin Chudzik,

- p. Jerzy Zambrowski.

Turniej otworzył przedstawiciel Prezydenta Miasta Otwocka - pan Andrzej WYSOCZAŃSKI (Naczelnik Wydziału Kultury Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Otwocka)  a medalistów udekorował radny miasta Otwocka p. Dariusz Piętka.

         Organizatorzy pragną podziękować  firmom: 

- LIVIO,

- TOP MARKET,

- Piekarni Soplicowo,

- Piekarni Oskroba,

- AG Clean Room,

- OPWIK

oraz rodzicom za pomoc w organizacji.

https://www.youtube.com/watch?v=43S-efuWHdY&feature=youtu.be

 

 

ZAPRASZAMY NA AKTYWNE PRZERWY!

 

ODKRYWAMY TAJEMNICE DŹWIĘKU

Klasa 1 as ponownie uczestniczyła w warsztatach na Uniwersytecie Warszawskim na wydziale fizyki. Dzieci chłonęły informacje na temat dźwięku, mogły zobaczyć dźwięk, zbadać jego wysokość, a nawet zaobserwować fale dźwiękowe. Największe wrażenie zrobiła na nich „ognista rura”. Wrażenia niezapomniane i wspaniała nauka poprzez praktyczne działanie.

 

Mikołajki na sportowo

Mikołajki na wesoło, a jak przystało w szkole z oddziałami sportowymi, także na sportowo. 2C Mikołajki obchodziła najdłużej w szkole, bo od 5 grudnia, kiedy to w ramach małej niespodzianki klasa pojechała na ścianki wspinaczkowe, następnie Mikołaj odwiedzał ich jeszcze dwukrotnie kontrolując poziom grzeczności.

Album foto

 

Mikołajki

6 grudnia Mikołaj odwiedzał w szkole wszystkich, był nie tylko na szkolnej świetlicy, gdzie przy pachnącej kolorowej choince rozmawialiśmy o wymarzonych prezentach, ale pojawił się też na górnych korytarzach, gdzie poukrywał renifery i bałwany, które można było wymieniać na cukierki. Serdecznie dziękujemy Pani Anecie Rak-Odolak za wsparcie w zorganizowaniu świetlicowego świątecznego drzewka.

 

 

PRAWA DZIECKA

Znajomość swoich praw, które są na równi ważne z obowiązkami to podstawowe kwestie by prawidłowo funkcjonować w społeczności szkolnej. O świadomość w tych kwestiach wśród naszych uczniów zadbała Pani Iwona Florczak.

 

ANDRZEJKOWE WRÓŻBY

Zabawom andrzejkowym niezmiennie towarzyszą wróżby, które w dzisiejszych czasach traktowane są z przymrużeniem oka. Dzieci uwielbiają magię i chętnie uczestniczą w zabawach i konkursach. Gawęda o andrzejkowych wróżbach, przysłowia, barwne lampiony, kolorowanki, grosz do wody by marzenia się spełniały, zaczarowana butelka i inne wesołe wróżby odbyły się w świetlicy szkolnej. A wszystko to pod czujnym okiem Pani Małgorzaty Rajczykowskiej i Pani Elżbiety Gawzy.

 

AKTYWNE PRZERWY

W naszej szkole mięśnie nie mają czasu na odpoczynek...aktywne przerwy na górnym korytarzu w każdy wtorek i czwartek po czwartej i piątek lekcji.

 

KARMNIKI DLA PTAKÓW

Zima jest dla ptaków bardzo ciężkim okresem, ze względu na niską temperaturę i trudne warunki pogodowe. Ptaki mogą mieć problem ze znalezieniem odpowiedniej ilości pokarmu. W akcję dokarmiania ptaków włączyła się klasa 6a, która pod opieką Pani Magdaleny Rajczykowskiej zbudowała karmniki i wręczyła je przedszkolakom, którzy systematycznie będą dbać o ptasią stołówkę.

 

DZIEŃ MISIA

W oddziałach przedszkolnych gwarno i wesoło, a wszystko za sprawą przypadającego na 25 listopada Święta Pluszowego Misia. Dzieci ze wszystkich grup przyniosły swoje Pluszowe Misie. Na korytarzu oddziału przedszkolnego zorganizowana została wystawa pt. ,,Mój przyjaciel Miś”, prace powstały w wyniku współpracy rodziców z dziećmi. Kolejnym punktem uroczystości była zabawa. W najmłodszych grupach o tańce, konkursy, tory przeszkód, degustacje miodu, zadbały Pani Ania Żelazko oraz Pani Klaudia Piesiewicz, a w grupach starszaków Pani Agata Sitek. Oddziały odwiedził również Miś, który był atrakcją we wspólnej zabawie.

 

 

Noc Filmowa 2C i 2D

Noc filmowa… a tak naprawdę nie tylko filmowa, bo te towarzyszyły wyjątkowej zabawie w piątkową noc. Każdy znalazł coś dla siebie… piłkarzyki, gry planszowe, konsola, tańce oraz karaoke - można było wziąć udział praktycznie we wszystkim.

Wydaje się jednak, że najważniejsze było, zwyczajne spędzenie ze sobą czasu na rozmowach i rozrywce.

Album foto

 

LISTOPADOWE POETYCKIE ZADUSZKI

Sentymentalnie, nostalgicznie, poetycko...czasami z łezką w oku. Uczniowie Koła Teatralnego pod kierunkiem Pani Moniki Czerskiej i Pani Urszuli Boratyńskiej, przy zapełnionej sali Teatru im. Stefana Jaracza ukazali mieszkańcom Otwocka i swoim rówieśnikom, istotę przemijania czasu oraz potrzebę dochowania pamięci o tych, których między nami już nie ma. Wszystko to odbyło się w ramach Listopadowych Poetyckich Zaduszek. Widowisko zyskało także swój niepowtarzalny charakter, dzięki oprawie muzycznej przygotowanej przez siostrę Gregorię wraz z naszymi utalentowanymi uczniami.

 

 

KONKURSY MATEMATYCZNE

W ramach projektu mPotęga miesiąc listopad obfitował w konkursy matematyczne.

Najlepsi z najlepszych matematyków w "Szkolnym Konkursie Matematycznym":

Aleksander Prus kl.4as
Karolina Słupska kl. 4b
Olaf Każuch kl. 6a
Dawid Kamiński 7b
Mateusz Ćmoch kl. 2A
Zuzanna Bąk kl. 3C

Najlepsi w konkursach matematyczno -plastycznych pt. "Podziwu godna liczba Pi":

Gabriela Kulmatycka kl. 7b
Wiktoria Piasecka kl.2d
Marcel Tromczyński kl. 7b
Beata Płatek kl. 3D
Kamila Czerwieniec kl. 3D
Karolina Pacak kl. 6a

Mistrzynią na znajomość rozwinięcia dziesiętnego liczby Pi okazała się
Patrycja Sosnowska kl. 2A.
Wyrecytowała aż 584 cyfry z rozwinięcia liczby Pi.

Zwycięzcom konkursów serdecznie gratulujemy. Nagrody ufundowane przez mFundację zostaną wręczone podczas uroczystego apelu.

 

ŚWIATOWY DZIEŃ RZUCANIA PALENIA TYTONIU

16 listopada 2017 r. przypadał Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu. W ramach profilaktyki antynikotynowej uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w pogadankach na temat zdrowotnych i społecznych skutków palenia papierosów przeprowadzonych przez pedagoga Panią Wiesławę Niewińską i wychowawców klas. Obejrzeli również prezentację edukacyjną przygotowaną przez uczennicę klasy 3d pod kierunkiem Pani Marii Badowskiej. Uzyskali informacje o szkodliwości palenia tytoniu oraz składzie chemicznym zawartym w papierosach i e-papierosach. W holu szkoły rozmieszczono plakaty pt. „Stop Nikotynie” wykonane przez uczniów pod kierunkiem Pani Małgorzaty Rajczykowskiej, obrazujące skutki zdrowotne nałogu tytoniowego oraz materiały edukacyjne o sposobach rzucania palenia. Celem akcji było kształtowanie prawidłowych postaw zdrowotnych społeczności szkolnej i promowanie mody na niepalenie oraz zdrowego stylu życia.

 

Potrójny sukces naszej szkoły na III Warszawskim Konkursie Fizycznym dla gimnazjalistów i uczniów klas VII szkół podstawowych. 

 

W Zespole Szkół Samochodowych i Licealnych nr 3 im. Ignacego Jana Paderewskiego po raz trzeci odbywa się finał Warszawskiego Konkursu Fizycznego, organizowanego pod patronatem Oddziału Warszawskiego Polskiego Towarzystwa Fizycznego. Konkurs jest adresowany do gimnazjalistów, a od tego roku także do uczniów klas siódmych szkół podstawowych. Zadaniem konkursowym jest napisanie prezentacji na jeden z trzech tematów:

1. Marian Smoluchowski – naukowiec, którego ponadczasowe osiągnięcia inspirują naukowców wielu dziedzin.

2. Jak możemy obserwować kosmos?

3. Opowiedz nam o swoich doświadczeniach, pracach, przemyśleniach fizycznych.

i wygłoszeniu jej w dniu finału. Uczniowie oceniani są za sposób prezentowania, wartość merytoryczną i umiejętność odpowiedzi na pytania komisji konkursowej.

Komisji konkursowej przewodniczy Pani Dyrektor Alicja Stańczyk, a członkami są nauczyciele fizyki Zespołu Szkół Samochodowych i Licealnych nr 3: Bożena Janisiewicz i Mrosław Galikowski oraz Przewodniczący Oddziału Warszawskiego Polskiego Towarzystwa Fizycznego prof. dr hab. Andrzej Wysmołek.

W bieżącym roku szkolnym mieliśmy 36 zgłoszeń uczniów, to więcej niż w latach poprzednich. Do finału, który odbędzie się 16 listopada 2017 w godzinach 11:00 – 15:00 w Zespole Szkół Samochodowych nr 3 im. Ignacego Jana Paderewskiego w Warszawie (dojazd Metro Marymont), zakwalifikowano 13 uczniów:

1. Dagmara Barszczewicz (Szkoła Podstawowa nr 84)
2. Kamil Biernacki (Gimnazjum nr 143)
3. Agata Misiak (Szkoła Podstawowa nr 52)
4. Martyna Sucharska (Gimnazjum nr 71)
5. Mateusz Machczyński (Szkoła Podstawowa nr 293)
6. Aleksandra Nowakowska (Szkoła Podstawowa nr 2 w Otwocku)
7. Krystian Pacak (Szkoła Podstawowa nr 2 w Otwocku)

8. Wiktor Osewski (Szkoła Podstawowa nr 103)
9. Natalia Szeliga (Gimnazjum nr 81)
10. Piotr Smyk (Gimnazjum nr 105)
11. Nina Kilian (Szkoła Podstawowa nr 52)
12. Maciej Delert (Społeczne Gimnazjum STO nr 4)
13. Kinga Oleszczuk (Szkoła Podstawowa nr 2 w Otwocku)

Szczegółowy program finału znajduje się na stronie organizatora.

 

 

JAK CIEKAWIE ZREALIZOWAĆ LEKTURĘ - "POEZJA ŚRÓDZIEMIA"

Niepowtarzalna atmosfera, rekwizyty, wystrój sali, oświetlenie – to wszystko wpłynęło na zainteresowanie uczniów naszej szkoły poezją Tolkiena .
Projekt klasy 6a – stał się wielką inspiracją dla poznawania prozy, a przede wszystkim kunsztu lirycznego Autora."

 

TANIEC I AKROBATYKA

Taniec i akrobatyka na zajeciach wychowania fizycznego, a w przerwach między lekcjami...także bardzo aktywnie. Pani Monika Majkowska oraz Magdalena Słupska dbają, by naszym dzieciakom nie zabrakło ruchu.

 

MAMY POTRÓJNEGO MISTRZA!

Bartosz Nowakowski z klasy sportowej 4as w dniu 20.11.2017r.reprezentował naszą szkołę w Otwartych Mistrzostwach Józefowa w Pływaniu zajmując w swojej kategorii wiekowej następujące miejsca:
1 miejsce w stylu klasycznym.
1 miejsce w stylu dowolnym.
1 miejsce w stylu grzbietowym.
3 miejsce w stylu motylkowym.

Gartulujemy i czekamy na kolejne sukcesy!

 

DZIEŃ PAPIESKI

Szesnastego października w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Papieski, podczas którego nie zabrakło montażu słowno-muzycznego przygotowanego przez naszych uczniów pod opieką sióstr Gregorii i Joanny oraz Pani Magdaleny Gorskiej.

https://www.youtube.com/watch?v=JNJLOta_nWo

 

 

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Święto Niepodległości obchodziliśmy nie tylko w gronie najmłodszych, dla uczniów Szkoły Podstawowej oraz Gimnazjum zorganizowany był Bieg Niepodległościowy...

https://www.youtube.com/watch?v=84vsfRKaK8A

 

NAJMŁODSI TEŻ PAMIĘTAJĄ ...

Najmłodsi też pamiętają…11 listopada obchodzony przez dzieci z oddziałów przedszkolnych, bo nasza szkoła to też wspaniałe przedszkole.
 

 

PROGRAM PROFILAKTYCZNY - "ŚWIADECTWO"

Naturalną skłonnością ludzi – szczególnie młodych – jest poszukiwanie przyjemnych doznań, a zarazem unikanie tych, które wymagają wysiłku. Ten wysiłek to siła charakteru, umiejętność sprostania trudom i porażkom życia codziennego. Nie każdego na to stać. Wtedy najłatwiejszą formą radzenia sobie z tym, co pozornie przerasta możliwości młodego człowieka – bywają narkotyki i dopalacze. Złudność takiego rozwiązywania problemów – należy młodym ludziom uświadamiać jak najwcześniej.
Właśnie dlatego w naszej szkole prowadzone są na szeroką skalę działania profilaktyczne. 
W tym roku włączyliśmy się w realizację kolejnego programu, dotyczącego podanego problemu – tym razem – w kolejnej, nowej formie.
„Świadectwo – nie lekceważ potęgi ciemnej strony mocy” - pomysłodawcą tego projektu jest nadkomisarz Michał Witkowski z Komendy Stołecznej Policji, który współpracuje w tej kwestii z
Urzędem Miasta w Otwocku oraz z wieloma szkołami. 
Szkoła Podstawowa nr 2 im. Ireny Sendlerowej w Otwocku - szczególny nacisk kładzie na „farmakologiczną czystość” uczniów i zrozumienie przez nich tego zagadnienia .
W dniu 8 listopada w ramach wymienionego projektu – zorganizowana została lekcja profilaktyczna dla uczniów i rodziców w formie rozprawy sądowej w Sądzie Rejonowym w Otwocku. Nasi uczniowie z klasy 7 b wcielili się w role: adwokata, prokuratora, oskarżonego, świadków i biegłych. Celem rozprawy było uświadomienie szkodliwości zażywania narkotyków i dopalaczy oraz zrozumienie konsekwencji łamania prawa. Uczniowie poznali także procedury prowadzenia rozprawy sądowej, a aktywny w niej udział na pewno pomógł w zrozumieniu podstawowych zasad postępowania, które pozwoli uniknąć demoralizacji.
Po zakończonej rozprawie rodzice i dzieci mogli spotkać się z Sędzią Rodzinnym oraz Kuratorem Sądowym, zadać pytania, przedyskutować nurtujące ich problemy. 
W najbliższym czasie uczniowie klas gimnazjalnych odbędą kolejne takie spotkanie i będą uczestniczyli w podobnej lekcji.

 

PAMIĘĆ POLEGŁYM

Pierwszy listopada czyli Wszystkich Świętych oraz wspomnienie zmarłych już wkrótce, nasza społeczność szkolna nigdy nie zapomina o mogiłach żołnierzy, dzięki którym żyjemy w Wolnej Polsce.

 

Ogólnopolska Kampania "Hospicjum to też życie"

W ramach XIV edycji Ogólnopolskiej Kampanii "Hospicjum to też życie" wolontariusze ze szkolnego koła wolontariatu włączyli się w zbiórkę funduszy na rzecz Otwockiego Towarzystwa Opieki Paliatywnej. 31 października pod opieką p.Anny Strużyńskiej  i p. Anny Dębskiej w okolicach otwockiego cmentarza wolontariusze kwestowali z wielkim zaangażowaniem i chęcią niesienia pomocy potrzebującym. Mimo przejmującego zimna mieszkańcy Otwocka bardzo chętnie włączyli się do akcji. Wśród darczyńców znaleźli się nauczyciele z naszej szkoły oraz otwoccy motocykliści. Wszystkim, którzy wsparli naszą akcję serdecznie dziękujemy!

 

JESIEŃ W SP NR2

Owocowo-warzywne ludziki oraz dyniowe lampiony przygotowane w ramach konkursu, który w zależności od kategorii wiekowej wygrali: Aniela Cywińska, Kacper Gawlik oraz Olaf Szymczyk przyozdobiły naszą szkołę i przygotowują nas na zmianę aury za oknami. Wszystko to pod opieką Pani Małgorzaty Rajczykowskiej.

 

Mamy już swój wymarzony plac zabaw.

We wtorek 24 października 2017r. Prezydent Otwocka Zbigniew Szczepaniak dokonał uroczystego przecięcia wstęgi i otwarcie placu zabaw dla dzieci w SP nr 2.  Podczas uroczystości otwarcia oczywiście nie zabrakło tych najbardziej zainteresowanych zabawą, czyli dzieci z naszego przedszkola, które przygotowały na ten dzień specjalny występ. 

Dziekujęmy wszystkim osobom zaangażowanym w budowę naszego placu zabaw oraz za przybycie na naszą uroczystość.

       

 

ŚLUBOWANIE KLAS PIERWSZYCH

Nasi pierwszoklasiści oficjalnie weszli w skład społeczności szkolnej składając uroczyste ślubowanie.

 

 

UROCZYSTOŚCI W NASZEJ SZKOLE

Serdecznie zapraszamy w dniu 19 pażdziernika na uroczystości w naszej szkole:

  • godz. 14.00  - Ślubowanie Klas Pierwszych
  • godz. 15.30 - Pasowanie na Przedszkolaka
  • godz. 16.30 - 18.00 - dyskoteka dla klas IV, VI, VII
  • godz. 17.30 - 19.00 - dyskoteka dla klas gimnazjalnych
  •  

 

KAWIARENKA MATEMATYCZNA

Wczoraj za sprawą uczniów i Pani Wiolety Nicińskiej sala matematyczna przeobraziła się w kawiarenkę. Ci, którzy przedwczoraj dzielnie rozwiązywali zadania teraz mogli odebrać słodkie nagrody. Po takiej uczcie matematycznej mamy nadzieję, że zapał do rozwiązywania zadań pozostanie jak najdłużej. Tym akcentem rozpoczęliśmy dni popularyzacji matematyki w naszej szkole. 
Tym akcentem rozpoczęliśmy Program "mPotęga", czyli dni popularyzacji matematyki w naszej szkole. Projekt dofinansowała "Fundacja mBanku". 
Więcej matematycznych atrakcji już wkrótce!

 

BANK ZADAŃ MATEMATYCZNYCH

W tym tygodniu w naszej szkole króluje matematyka.Wczoraj ruszył bank zadań matematycznych. Każdy z uczniów mógł zarobić specjalne banknoty w zamian za prawidłowe rozwiązanie zadania. Chętnych do rozwiązywania zadań nie brakowało ani wśród uczniów, ani wśród nauczycieli i pracowników szkoły.
Już dziś zostanie otwarta Kawiarenka Matematyczna. Każdy kto poprawnie rozwiązał zadnie, będzie mógł wymienić zarobioną walutę na matematyczne słodkości, wypić soczek i spędzić miło czas z kolegami.

 

URODZINY MARCHEWKI

Zdrowo Pomarańczowo Marchewkowo
Nasza szkolna świetlica pod opieką Pani Elżbiety Gawzy zamieniła się dziś w miejsce, gdzie najważniejszą postacią stała się Marchew. Nasze najmłodsze dzieci mogły przekonać się jak bardzo zdrowy i smaczny jest sok z marchwi oraz samem go przygotować, przy okazji spędzając miło czas na warzywnych zabawach.

 

MAGICZNY DYWAN

W naszej świetlicy szkolnej znajduje się Magiczny Dywan, który cieszy się ogromną popularnością wśród najmłodszych uczniów, Pani Elżbieta Gawza zawsze chętnie udostępnia dzieciakom te formę rozrywki, która rozwija ich kreatywność.

 

ŚLADAMI ADAMA MICKIEWICZA

W niepozornej bramie na Rynku Starego Miasta w Warszawie pod numerem dwudziestym znajduje się przepiękna skarbnica wiedzy o literaturze polskiej, którą 11 października 2017 r. odwiedziły klasy 4as i 4b.
Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza – bo o nim mowa – mieści wiele eksponatów oraz autentycznych pamiątek związanych z naszym narodowym Wieszczem, które dostępne są dla zwiedzających, a przede wszystkim - dla uczniów. 
W ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – młodzi ludzie mają możliwość poznać życie i twórczość Adama Mickiewicza, zrozumieć czasy, w których żył oraz aktywnie uczestniczyć w warsztatach.
„Od deski do deski” - w takich zajęciach wzięli udział nasi uczniowie. Najpierw poznali sens i potrzebę pojawienia się pisma pierwotnie utrwalanego na glinianych tabliczkach. Zobaczyli też repliki pisma węzełkowego oraz zwojów papirusu. Docenili trud średniowiecznych mnichów, ręcznie przepisujących księgi - bogato zdobionych i bardzo cennych. Czwartoklasiści naszej szkoły zrozumieli też, jak wielkim dobrodziejstwem jest ludzki rozum i jego dokonania – również w postaci wynalazków, - gdy poznali technikę druku, wynalezioną przez Jana Gutenberga. Wirtualnie odwiedzili XVI – wieczne drukarnie oraz zakłady produkujące pierwsze papiery. 
Dla naszych dzieci ważne było też poznanie procesu tworzenia książki, dlatego z takim zainteresowaniem oglądały rękopisy dzieł Adama Mickiewicza . Szczególną ich uwagę zwróciło autentyczne pióro Adama Mickiewicza – przekazane Muzeum przez Wnuczkę Wieszcza. Jednak było tu mnóstwo innych eksponatów wzbudzających entuzjazm Czwartoklasistów: buciki dzieci Mickiewicza , tak bardzo inne od współczesnych; skrzynia na ubrania, odpowiednik dzisiejszej walizki; XIX – wieczne biurko pełne zakamarków szufladek i skrytek... Oj, wiele by opowiadać.
Zwieńczeniem tej muzealnej przygody był proces tworzenia własnej książki. Dzieci prześcigały się w pomysłach. Niektórzy stworzyli współczesne książki papierowe, inni z zapałem skupili się na księgach średniowiecznych z wyjątkowymi okładkami , nawet zamykanymi na zatrzaski. Co ciekawe – pojawiła się też księga w wersji pisma węzełkowego oraz zwój papirusu zawierający... komiks !
A konkluzja ? Żaden z uczniów nie wpadł na pomysł stworzenia współczesnego e-booka. To chyba dobrze...

Zapraszamy do galerii zdjęć.

 

ZAJĘCIA NA BASENIE

Jak na szkołę z oddziałami sportowymi przystało, w ramach wychowania fizycznego pojawiły się zajęcia basenowe, realizowane pod opieką Pani Moniki Majkowskiej i Pana Pawła Łyżwy, w których uczestniczyły dzieci z klasy 4a i 4b.

 

MATEMATYKA KRÓLOWA NAUK

W tym tygodniu w naszej szkole króluje matematyka. W poniedziałek ruszył bank zadań matematycznych. Każdy z uczniów mógł zarobić specjalne banknoty w zamian za prawidłowe rozwiązanie zadania. Chętnych do rozwiązywania zadań nie brakowało ani uczniów, ani wśród nauczycieli i pracowników szkoły.

Następnego dnia została otwarta Kawiarenka Matematyczna. Każdy kto dzień wcześniej poprawnie rozwiązał zadnie, mógł wymienić zarobioną walutę na słodką nagrodę, wypić soczek i spędzić miło przerwę z kolegami.
Tym akcentem rozpoczęliśmy obchodzenie dni matematyki w naszej szkole. Więcej atrakcji matematycznych już wkrótce!
 

 

HIP HOP I BREAKDANCE - SPOSÓB NA CIEKAWY WF

Trzeba przyznać, że to była nietypowa lekcja wychowania fizycznego.

Nasi specjalni gości z klubu tanecznego "SAUTE" oprócz wspaniałego pokazu , którzy uczniowie nagradzli gromkimi brawami  poprowadzili ćwiczenia taneczne z elementami Hip Hopu. Ćwiczyli wszyscy i ci najmłodsi z klas pierwszych, jak i uczniowie oddziałów gimnazjalnych. To była fajna zabawa. Po raz kolejny udowodniliśmy, że w Dwójce w Otwocku obowiązuje moda na  aktywność ruchową.  

 

APEL POLEGŁYCH

Nasi uczniowie 17 września uczestniczyli w uroczystościach upamiętniających napaść ZSRR na Polskę, które rozpoczęły się Mszą Świętą w intencji ofiar. Po niej pod Pomnikiem Katyńskim odczytano Apel Poległych oraz złożono kwiaty.

 

NARODOWE CZYTANIE

Wesele Stanisława Wyspiańskiego było lekturą czytaną w ramach Narodowego Czytania. Pani Joanna Cywińska zatroszczyła się o to, by nasza szkoła już po raz kolejny wzięła udział w tej akcji.

 

FIZYKA ŚCIŚLE KREATYWNA

   Kreatywne hobby, kreatywna praca, kreatywni znajomi, kreatywne pojazdy, czy nawet kreatywne ubrania... Pojęcie "kreatywność" w ostatnich latach stało się niezwykle modne. Jest tak powszechne, iż niemal nie chcemy by cokolwiek było zwykłe, takie jak dawniej... Kreatywność wchodzi nawet do świata - wydawałoby się - najbardziej ustabilizowanego ze wszystkich. Świata nauk ścisłych w Szkole Podstawowej Nr 2 im. Ireny Sendlerowej w Otwocku. O efektach tej niezwykłej mieszanki opowiada nauczyciel fizyki tejże szkoły, pani Grażyna Maj.
Skąd pomysł na lekcje kreatywności?

G.M.
Kreatywność jest w dzisiejszych czasach pojęciem niezwykle nośnym. Towarzyszy nam niemal we wszystkich aspektach życia. Dlatego też pomysł, by kreatywnie poprowadzić zajęcia z fizyki. Proponuję uczniom lekcje wyjazdowe na Politechnikę Warszawską oraz na wydział fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Akademickie podejście wyzwala w uczniach niezwykłą chęć poznawania praktycznych aspektów fizyki. Dzięki niej dostrzegają fizykę w życiu codziennym i nie kojarzy im się ona jedynie z trudnym przedmiotem szkolnym.

Na czym polegają lekcje wyjazdowe?

G.M. Na UW mają one formę wykładów teoretycznych. Na Politechnice zaś studenci przeprowadzają z naszymi uczniami zajęcia praktyczne. Nasi podopieczni mają na przykład możliwość sterowania robotów. Nadmienię też, że i na lekcjach w szkole jesteśmy bardzo kreatywni, co widać (rozmowa przeprowadzana była na lekcji, podczas której uczniowie zajęci byli budowaniem konstrukcji z wielkich, kolorowych elementów - przyp. red).

Czy uczniowie lubią kreatywność na lekcjach?

G.M. Podam przykład. Niedługo (rozmowa odbyła się 26 września - przyp. red). mamy sprawdzian. Tym razem nie musiałam "zmuszać" uczniów do nauki. Co więcej, uczniowie pytali mnie o dodatkowe materiały, by w domu mogli lepiej przygotować się do tego testu.
Dziękuję za rozmowę.

Proszę pana! - głos pani Grażyny przeniknął pełen gwaru szkolny korytarz. - Uczniowie już po pana wyjściu przygotowali spis pojęć, jakich uczą się na kreatywnych lekcjach fizyki. Mówiąc to, Grażyna Maj podała mi dużą, skoroszytową kartkę, na której były wymienione "kreatywne" tematy. Są to między innymi: grawitacja, dynamika czy też Teoria Newtona.
Jak widać kreatywność na dobre przeniknęła już prawie każdy aspekt dzisiejszego życia. W połączeniu z szacowną nauką ścisłą, jaką jest fizyka, może dać niezwykle zaskakujące efekty.

Rozmawiał Andrzej Połosak

 

PODZIĘKOWANIE

Dyrekcja Szkoły, Zarząd oraz członkowie UKS Jastrzębie - Śródborów Otwock dziękują Radnym i Władzom Otwocka za umożliwienie zakupu ram i piłek to treningów tchoukballa. Uczniowie mogą ćwiczyć na własnym sprzęcie.

 

FESTIWAL TCHOUKBALLA PLAŻOWEGO

Drugiego września na plaży miejskiej w Otwocku odbył się Festiwal Tchoukballa plażowego z udziałem naszej drużyny, która zmierzyła się m.in. z Radnymi Miasta. Zawody otworzył Przewodniczący Rady Miasta p. Jarosław Tomasz Margielski, który również wziął udział w zawodach. W wyniku rywalizacji zwyciężcami turnieju została drużyna SGH Warszawa natomiast nasza drużyna zajęła czwarte miejsce. Zawody z pewnością okazały się miło spędzonym czasem.

 

UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2017/2018