Nawigacja

SAMORZĄD UCZNIOWSKI BIBLIOTEKA ROZKŁAD DZWONKÓW KONKURSY PRZEDMIOTOWE MKO KOŁO WOLONTARIATU FAKULTETY KLAS TRZECICH KOŁA ZAINTERESOWAŃ NASI NAUCZYCIELE

 

                                                                                             

CZEKAMY NA CIEBIE, JUZ DZIŚ ZOSTAŃ CZŁONKIEM SZKOLNEGO KOŁA WOLONTARIATU "W KRĘGU DOBRYCH SERC"

opiekunem koła jest psycholog szkolny p. Anna Strużyńska

 

Działalność Szkolnego Koła Wolontariatu w roku szkolnym 2017/2018

Jak co roku Wolontariusze ze Szkolnego Koła Wolontariatu z wielkim zaangażowaniem i wolą wsparcia najbardziej potrzebujących włączają się w niesienie pomocy, Już na początku roku szkolnego uczniowie czekają na akcje organizowane przez zaprzyjaźnione ze szkołą Fundacje oraz sami zgłaszają pomysły różnorodnych form pomocy. Aby przybliżyć sposób działania naszych Wolontariuszy zapraszamy do zapoznania się z akcjami, w których braliśmy udział:

 1. W listopadzie grono Wolontariuszy przygotowało własnoręcznie wykonane kartki świąteczne dla sponsorów Domowego Hospicjum” Promyczek”.
 2. W ramach XIV edycji Ogólnopolskiej Kampanii „Hospicjum to też życie” uczniowie z wielkim zapałam, mimo panującego chłodu, zaangażowali się w zbiórkę funduszy na rzecz Hospicjum Domowego „Empatia” i Hospicjum św. Patryka. Naszych Wolontariuszy można było spotkać w okolicach cmentarza w Otwocku, gdzie spotkali się z ogromną życzliwością ludzi.
 3. Obchody „Dnia Pluszowego Misia” to w naszej szkole okazja do zbiórki funduszy na rzecz dzieci osieroconych, podopiecznych Otwockiego Towarzystwa Opieki Paliatywnej. Wolontariusze przygotowali kawiarenkę i w czasie przerw sprzedawali słodkości. Dochód z ich sprzedaży został przekazany na zakup prezentów świątecznych dla trójki rodzeństwa.
 4. Czas świąt Bożego Narodzenia powoduje, że ludzie są wrażliwsi na cierpienia innych, w związku z tym Wolontariusze brali udział w Kiermaszu Bożonarodzeniowym w Parafii Zesłania Ducha Świętego w Otwocku. Dochód ze sprzedaży ozdób świątecznych został przekazany na rzecz Hospicjum Domowego „Empatia” i Hospicjum św. Patryka.
 5. Od kilku lat wspieramy naszą obecnością Fundację Domowe Hospicjum dla dzieci „Promyczek”. W grudniu z radością uczestniczyliśmy w charytatywnym występie kabaretu Hrabi w Teatrze im. St. Jaracza w Otwocku. Dochód ze sprzedaży biletów został przeznaczony na konto fundacji.
 6. W ramach obchodów Pierwszego Międzyszkolnego Dnia Wolontariatu Wolontariuszki z SP 2 brały udział w wykonaniu ozdób świątecznych, które zostały wystawione na sprzedaż na Kiermaszu Charytatywnym dla Teosia – chorego chłopca z Otwocka.
 7. Wykorzystując fakt, że w naszej szkole mamy oddziały przedszkolne Wolontariuszki wcieliły się w rolę świętego Mikołaja i rozdawały słodkie upominki maluchom w przedszkolu.
 8. Aby umilić naszym uczniom przedświąteczny czas nasi Wolontariusze wyszli z propozycją spędzania przerw z muzyką relaksacyjną i świąteczną. Uczniowie w świątecznej i miłej atmosferze mogli spędzić czas w gabinecie psychologicznym.
 9. W ramach współpracy z Fundacją „Piłkarze dzieciom” i z Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Wawrze opiekun Szkolnego Kola Wolontariatu pozyskała dla uczniów klasy sportowej markowe obuwie sportowe.
 10. Każda akcja jest okazją do działania dla naszych Wolontariuszy. Kolejna akcja Fundacji Rodzin Adopcyjnych „Nie bądź sknera kup pampera” to możliwość zbiórki pampersów, środków higienicznych, artykułów spożywczych dla niemowląt. W ramach akcji Wolontariusze roznosili ulotki i rozwieszali w mieście plakaty informujące o akcji. Również rodzice naszych uczniów włączyli się w akcję przynosząc dary dla maluszków.
 11. Obchody Międzynarodowego Dnia Wolontariatu to okazja do podziękowań dla naszych dzielnych Wolontariuszu. Corocznie słodki poczęstunek otrzymujemy od Otwockiego Towarzystwa Opieki Paliatywnej.
 12. Aby upowszechnić wśród uczniów ideę Wolontariatu i uwrażliwić na potrzeby osób cierpiących Szkolne Koło Wolontariatu włączyło się w konkursy organizowane przez Otwockie Towarzystwo Opieki Paliatywnej. Konkursy cieszyły się wielkim zainteresowaniem naszych uczniów. Obecnie oczekujemy na wyniki.
  1. Konkurs plastyczny „Żonkilowa zakładka do książki” – wykonanie zakładki do książki dla chorego w Hospicjum.
  2. Konkurs plastyczny „Żonkilowe ogrody nadziei” – prace plastyczne w wiosennych kolorach, niosące radość i nadzieję dla pacjentów w Hospicjum.
 13. Od zeszłego roku czynnie włączamy się w organizację miejskiej zbiórki darów rzeczowych dla podopiecznych Domu Samotnej Matki na Ukrainie. Sytuacja ekonomiczna w tym kraju jest tragiczna i wiele osób żyje w skrajnym ubóstwie. Widząc wielką potrzebę niesienia pomocy naszym sąsiadom organizujemy zbiórki darów rzeczowych (odzieży, artykułów chemicznych, spożywczych, przyborów szkolnych). Nasza działalność byłaby niemożliwa bez wsparcia Polskiego Towarzystwa Humanitarnego (transport darów), Parafii pw. św. Wincentego a’ Paulo w Otwocku (magazynowanie darów), Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej, Fundacji Rodzin Adopcyjnych (dary rzeczowe w postaci żywności, artykułów chemicznych i spożywczych), szkołami, przedszkolami, Szkolnymi Kołami Wolontariatu z terenu Otwocka i okolic. Wdzięczność sióstr prowadzących Dom Samotnej Matki w Korotycz na Ukrainie i uśmiech ich podopiecznych jest bezcenny.
 14. W ramach współpracy z Harcerzami włączyliśmy się w zbiórkę przyborów szkolnych, plastycznych i piśmienniczych dla podopiecznych Domu Dziecka w Pruszkowie.
 15. Wiosenny czas to możliwość przekazanie 1% podatku dla organizacji i fundacji zajmujących się niesieniem pomocy chorym i ich rodzinom. Aby rozpropagować ideę przekazywania 1% podatku Wolontariusze zorganizowali akcję promocyjną i angażują się w rozprowadzanie ulotek w sklepach, na osiedlach, wśród rodziny i znajomych. Fundacje, którym pomagamy w tym zakresie to: Otwockie Towarzystwo Opieki Paliatywnej, Fundacja Domowe Hospicjum dla dzieci „Promyczek”, Fundacja Rodzin Adopcyjnych.
 16. Czas przed świętami wielkanocnymi to od kilku lat okazja do włączenia się w Ogólnopolską akcję „Żonkilowe Pola Nadziei”. W ramach akcji nasi Wolontariusze kwestowali w parafii pw. ks. Kłopotowskiego i św. Wincentego a’ Paulo w Otwocku, niosąc nadzieję i radość w postaci wręczanych żonkili.
 17. Kiermasz Wielkanocny to również stały punkt naszych corocznych działań. Wolontariusze sprzedawali ozdoby wielkanocne w parafii Zesłania Ducha Świętego w Otwocku, a zebrane fundusze zostały przekazane na konto Otwockiego Towarzystwa Opieki Paliatywnej.
 18. Kolejna akcja, w której zawsze i z ochotą biorą udział nasi Wolontariusze to „Książeczka dla dziecka” – zbiórka książek nowych i używanych, które będą sprzedawane na kiermaszach. Dochód ze sprzedaży książeczek trafi do najmłodszych podopiecznych Fundacji Rodzin Adopcyjnych”. Wolontariusze wyruszyli w miasto, aby rozwieszać plakaty promujące akcję, jak również zorganizowali zbiórkę książeczek na terenie naszej szkoły.
 19. Stałą działalnością Wolontariuszy jest cotygodniowe czytanie książeczek i zabawy z dziećmi w oddziałach przedszkolnych.

Działalność Szkolnego Koła Wolontariatu „W kręgu dobrych serc” jest różnorodna i przynosi wymierne efektów postaci zebranych konkretnych kwot pieniężnych, darów rzeczowych, propagowania idei Wolontariatu wśród dzieci i młodzieży, uwrażliwiania młodych ludzi na krzywdę i cierpienie najsłabszych. Jeżeli jest Ci bliska idea pomagania z potrzeby serca ZOSTAŃ WOLONTARIUSZEM! Zapraszamy!